Verslo partnerystė gali tapti sėkmingu bendradarbiavimu arba neišsenkančių ginčų šaltiniu. Sklandus verslo vystymas priklauso ne tik nuo pasitikėjimo, bet ir nuo aiškiai apibrėžtų taisyklių bei atsakomybių.
Advokatė Aušra Veselovaitė pastebi, kad dažniausiai verslo ginčai tarp partnerių kyla dėl neaiškiai apibrėžtų atsakomybių, iš anksto neaptartos ir nesuderintos sprendimų priėmimo tvarkos ar pelno paskirstymo taisyklių.”
Rašytinė partnerystės sutartis yra būtinybė. Nors žodiniai susitarimai versle gali atrodyti pakankami, teisinėje, ar kilusių ginčų aplinkoje jie neturi juridinio svorio. Sutartyje būtina aiškiai nurodyti kiekvieno partnerio įsipareigojimus, aiškiai formalizuoti atsakomybes, aptarti kapitalo įnašus, pelno ir nuostolių paskirstymo tvarką bei išėjimo sąlygas.
„Mano klientai dažnai susiduria su situacijomis, kai dėl itin liberalios, nekonkrečiomis, ar net dviprasmiškomis savo turiniu sąlygomis sudarytos partnerystės sutarties kyla nesutarimai, kurie perauga į ginčus dėl atsakomybės ribų ar finansinių įsipareigojimų vykdymo,” – teigia advokatė A. Veselovaitė.
Verslo organizavimas, partnerių statusas taip pat turi didelę reikšmę atsakomybės riboms. Partneriai gali veikti kaip fiziniai asmenys arba juridiniai subjektai ir tai iš esmės gali keisti sprendimų priėmimo procesą, prisiimtų įsipareigoimų vykdymą ir finansinių rizikų pasidalijimą. Jei partneris yra įmonė, papildomą apsaugą gali suteikti akcininkų sutartis, kuri numato pelno paskirstymo principus, valdymo struktūrą ir sprendimų priėmimo mechanizmus. Jei tenka dirbti su fiziniais amenimis, tuomet labiau orientuojamasi į ekspertiškumą, veiklos sričių kompetencijas, asmeninę atsakomybę.
Ginčų prevencija yra būtina siekiant valdyti konfliktines situacijas, operatyviai spręsti kilusius ginčus, išvengti ilgalaikių teisinių procesų.
Aiškiai apibrėžtas partnerių vaidmuo ir atsakomybės padeda skladžiai koordinuoti procesus, valdyti rizikas ir savalaikiai priimti ir įgyvendinti sprendimus.
Taip pat svarbu tinkamai įsivertinti finansinius įsipareigojimus bei sėkmės lūkesčius. Verslo partneriai ne visuomet investuoja lygiavertį kapitalą, asmeninį indėlį, ar prisideda nevienodu darbu, todėl būtina aiškiai susitarti dėl pelno ir nuostolių paskirstymo. „Daugelis verslininkų tik po kelerių metų bendros veiklos supranta, kad jų lūkesčiai dėl finansinio atlygio, siekiamo tikslo, ar atsakomybės už nuostolius skyrėsi. Ilgainiui tai gali tapti pagrindine nesutarimų priežastimi,” – pastebi advokatė A. Veselovaitė.
Aiškiai apibrėžtos taisyklės ir skaidrus bendravimas leidžia sukurti stiprią verslo partnerystę. Pasitikėjimas svarbus, tai suveda parnerius, tačiau, kad verslas būtų vystomas, būtų pasiekti išsikelti tikslai – tai turi būti paremta sklandžia ir aiškia sutartimi.
Tinkamai įforminta partnerystės sutartis gali tapti jūsų verslo stiprybe, o aiškiai nustatytos taisyklės – užtikrinti stabilumą ir sklandų augimą. Jei turite klausimų dėl partnerystės (jungtinės veiklos) sutarties, turite klausimų, ar susidūrėte su kliūtimis bendrai vystant verslą, Advokatės Aušros Veselovaitės kontora padės rasti optimalų teisinį kelią jūsų verslo sėkmei ir interesų apsaugai.
Naujausi komentarai